23.5 C
Ankara
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

“5 LİRAN YOKSA EKMEK DE YOK!”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi ve Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, buğday üretim maliyetlerindeki artışı araştırdı.


Başevirgen, 2021’de buğday maliyeti her ne kadar 2.40 TL/kilogram olarak görülse de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ekmeklik buğdaya 2.25 TL/kilogram fiyat açıkladığını ve çiftçiden de bu fiyatla alım yaptığını söyledi. TMO’nun, görev zararı pahasına 3 ile 5 lira aralığında ithal ettiği buğdayı da hesaba katarak halihazırda buğdayın kilosunu 2.60 liradan sattığına işaret eden Başevirgen, şöyle konuştu:


– Ekmek maliyetinin yüzde 60’ını işçilik, maya, tuz, su, enerji, finans, fire, iade, dağıtım giderleri ile kâr payı gibi girdiler oluşturuyor. Geriye kalan yüzde 40’lık kısmını oluşturan un maliyetinin de yüzde 80’i de ekmeklik buğday. Yani buğdayın ekmek maliyetine doğrudan etkisi yüzde 32 civarında.
– Bu yıl buğday üretim maliyeti tahmin edildiği gibi 5.31 TL/kilogram olarak gerçekleşirse vatandaş 210 gramlık ekmeği kaç liraya tüketecek? Bu durumu önlemek amacıyla TMO piyasaya ucuz buğday satmayı daha ne kadar sürdürebilecek?
– Maalesef sadece buğday fiyatlarındaki artış nedeniyle 3.5 lira olan 210 gramlık ekmeğin fiyatı asgari 4.65 lira olacak. Bu maliyete artan işçilik ve enerji fiyatları da eklenince belediyelerimizin ürettiği Halk Ekmek dışında 5 liranın altında ekmek bulunması mümkün olmayacak.
– Gübre fiyatlarında son bir yılda yaşanan yaklaşık beş katlık artış, tarlalara daha az gübre atılmasına neden oldu. Bütün bu faktörler, Türkiye’de 2022’de buğday veriminin bir miktar daha gerileyeceğini göstermektedir ki arzda oluşacak bu azalışın ekmek fiyatlarına ilave zam olarak yansıması da kaçınılmaz olacak.
– Bu buğday maliyetiyle ekmeğin hangi fiyatlara çıkacağını önümüzdeki günlerde yaşayarak göreceğiz. Gıda enflasyonuna da yansıyacak. Bu nedenle acil önlemlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Kaynak: Cumhuriyet

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
202AbonelerAbone

Son Haberler