13.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

8 MİLYON EKMEK ÇÖPE GİDİYOR

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Dünyada 1 milyara yakın insan açlık sorunu çekiyor. Bizse her üç ekmekten bir tanesini çöpe atıyoruz. Halbuki ne alım gücümüz ne de dinimiz bu israfı yapmaya müsait değil” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada israfa değindi. Ramazan sofralarında en çok israftan kaçınılması gerektiğini hatırlatan Palandöken, “Ramazan sofralarımız, maalesef tüm gün açlığın sonunda gözümüzün doymaması nedeniyle iftar değil israf sofralarına dönüyor. Dünyada 1 milyara yakın insan açlık sorunu çekiyor. Bizse her üç ekmekten bir tanesini çöpe atıyoruz. Hâlbuki ne alım gücümüz ne de dinimiz bu israfı yapmaya müsait değil. Alışverişlerde ihtiyaçtan fazlası alınmamalı, sofralarımıza yenmeyecek kadar çok yiyecek konulmamalı” dedi.

ORTALAMA OLARAK GÜNDE 8 MİLYON EKMEK ÇÖPE GİDİYOR”
Geçtiğimiz yıl verilerine göre ülkemizde ekmek israfının Ramazan ayında daha da arttığına dikkat çeken Palandöken, “Günlük ortalama 100 milyon ekmek üretilen ülkemizde tüketim 92 milyon civarında gerçekleşiyor. Bu da günde ortalama olarak 8 milyon ekmeğin çöpe gittiğini gösteriyor. En kutsal yiyecek olan ekmeğin hele de bu mübarek aylarda israf edilmesi gerçekler içler acısı. Oysaki askıda pide ve askıda ekmek kampanyası için tüm esnafımız hazır. Bu ekmeklerin israf edilmesi yalnızca dini açıdan değil ekonomik olarak da milyarlarca lira kayba neden oluyor. Bu israfın önüne geçerek önce aile ekonomisine sonra ülke ekonomisine katkı sağlamalı, israfı durdurmalıyız” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler