21.4 C
Ankara
Salı, Mayıs 24, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

BAŞKAN AKGÜL PİDECİYE KESİLEN CEZAYA TEPKİ GÖSTERDİ.


Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül esnaflara kesilen cezalara tepki gösterdi Akgül, şehrin ekonomisinin küçük esnafa dayandığının altını çizerek esnaf yok olduğu zaman şehrin ekonomisinin biteceğini söyledi.


Şehir merkezinde yıllardır fırıncılık yapan Hacı Mustafa Şahin’in pide fırınına İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü tarafından 15 bin liralık ceza kesildi. Kesilen ceza sonrasında sesini duyurmaya çalışan Şahin, soluğu Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül’ün yanında aldı.
Yazılan cezaya isyan eden Mehmet Hacı Şahin, cezanın haksız yere yazıldığını öne sürerek yetkililerden acil yardım talebinde bulundu.
Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Sivas ilinde esnaflar olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Birkaç gündür esnaf ziyareti yapıyorum. Esnaflarımız bu Pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntıları hala atlatamamış durumdalar.
Yeni toparlanma sürecindeler. Bugünlerde kurumlarımızın yapmış olduğu denetimleri biraz daha uyarıcı niteliğinde olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hükûmetimizin esnafı ayakta tutabilmek için destek verdiği bir süreçte kurumların cezai yaptırımlarla bir yerlere varamayacaklarını söylemek istiyorum.
Özellikle ceza kesen memur arkadaşlara sayın valimizin ceza keserek böyle bir cezayla nasıl yaşanır kendi dünyalarında görmelerini talep ediyoruz. Çünkü ceza yazılan her esnaf kepenk kapatmaya mahkum edilen bir esnaf. Çünkü cezalar çok ağır.
Zaten esnaf, burcunu, vergisini ödemekte zorlanıyor. Kendi geçimini sağlamakta güçlük çeken esnafın zorluklarının göz önünde bulundurularak denetim yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Şehri yönetenlere sesleniyorum; şehrimizin mutlu, huzurlu olabilmesi için cezalarla değil de uyarıcı denetimlerle teftiş edilmesi hem ilimiz hem de ekonomimiz için daha iyi olacağını düşünüyorum. Üretim yapan fırın, pastaneler gibi imarethaneler var.
Bunlar iş saatlerinde doğal olarak biraz dağınık olabiliyor. Denetime çıkan arkadaşlar da hijyen bahanesiyle cezaları kesip esnafı mağdur edebiliyorlar. Yani bunlara biraz dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Çünkü ceza keserek bir yere varılmaz. Karşıdaki insanın rızkını gasp etmekten, geçimini zorlaştırmaktan başka bir anlam taşımıyor. Devletimiz bu süreçte esnafa destek olurken kurumlardaki memurun denetim yapmak adı altında ceza kesmesini anlamıyorum.
Yetkililere buradan sesleniyorum. Ceza kesmeye meraklı arkadaşların birkaç maaşına el konsun ondan sonra görelim ceza yazarken vicdanı, eli nasıl titreyecek. Sivas esnafına yazık oluyor. Hepimizin bildiği gibi Sivas küçük esnaf ağırlıklı bir il.
Ekonomisi küçük esnafa dayanıyor. Onun için küçük esnafı yok ettiğimiz zaman şehrimizin hem huzuru hem de ekonomisi bozulur. Yani buna hiçbirimizin fırsat vermemesi gerekiyor. Esnafı yaşatacağız ki bizler yaşayalım” diye konuştu.
‘BÜROKRATLAR ESNAFI EZİYOR’
Mağdur edildiğini öne süren fırıncı esnafı Hacı Mustafa Şahin, “Bizim işyerimize Sivas İl Gıda ve Tarım Müdürlüğünden denetçiler geldi. Daha önceden yine gelmişlerdi. İlk tutanakta ‘eksiklikler giderilmiştir’ diye ibare yer alıyor.
Sonra benim işyerinde olmadığım bir vakitte gelerek 5996 Gıda yasasının maddesine göre bir tutanak tutarak bize cezai işlem uyguladılar. Giderken de bize diyorlar ki, ‘Size bir hafta süre verdik.’ Biz de eksikliklerimizin dahi ne olduğunu söylenmeden bir haftayı bekledik.
Bir hafta sonra bize 15 bin lira ceza gelmiş. Ceza kağıdı gelince direkt il müdürlüğüne gittim. İl müdürümüzle görüştüm.
Eksiğimizin söylenmediğini, ikazda bulunulmadan bize tutanağın tutulduğunu söyledim. İlgili müdürler de hiç okumadan altına imzayı atmışlar. İl müdürü de bana, ‘Ben eski bir denetçiyim. Ben hiç böyle bir ceza göremedim. Hiçbir pide fırınına bu cezayı duymadım.Bu olay arkadaşın o anki bir boşluğuna gelmiş, belki işyerinin anlık dağınıklığına gelmiş ve yazmıştır. Ama biz bunu düzenletelim. Bir hafta içerisinde seni arayacağız’ dedi. Ben bir hafta bana dönülmesini bekledim.
Geri yanına gittiğimde kağıdın üzerindeki numarayı bana göstererek, ‘Bu numarayı Ankara görüyor. Biz daha buna bir şey yapamayız’ dedi. ‘Ankara bizi görmüyor mu? benim bu borcu ödemeye gücüm yetmez’ diye sorduğumda bana ‘Ankara sizi göremez. Sen bu parayı ödeyeceksin. Başının çaresine bak. Borç bul yatır’ dedi. Zaten biz maliyeye SSK’ya borçlanmışız.
‘BU CEZA NASIL ÖDENİR’
Yazılan cezanın nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen Şahin konuyla ilgili şunları ekledi; “Devletin bize verdiği 3 bin lira hibe ile biz 3 ay geçimimizi sağladık. Ben de haliyle oda başkanımızın yanına geldim.
Bizim bu pide fırınlarını normal işletmeler gibi görememek gerekiyor. Buralar yarı çıraklık okulu gibidir. Ben 30 yıldır bu işin içerisindeyim. Onlarca insan yetiştirdim. Yetiştirdiğim insanlar işyeri sahibi. Ben böyle bir cezayı hiçbir zaman göremedim.
Bize gelin eksiklerimizi söyleyin uyarınızı yapın. Son günlerde zaten bir moda var. Kimi insan çıkıyor rektörün arabasında tepiniyor. Kimi parklarda yatıyor. Bizleri bu yöne çekmeyin. Böyle bir ceza var mı? Değerli devlet büyüklerim bakın bir inceleyin.
Yukarıda bir şeyler oluyor ama aşağıdan haberiniz yok. 20 yıldır devlet refah seviyesini yükseltti. Reis çıtayı yükseltti. Lakin artık son yıllarda aşağı inmiyorsunuz. Reise güvenerek artık kimse bir şey yapmıyor. Halkın derdiyle ilgilenilmiyor.
Bürokratlar esnafı eziyor. Bizim denetlemeden sıkıntımız yok. Her türlü denetlemeyi elbet yapacaksınız. Ama bizleri yok etmeyi çalışmayın. İstiyorsanız söyleyin dükkanı kapatalım. Pide fırını Sivas’ta yöreseldir. Küçük işletmelerdir.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler