21.2 C
Ankara
Salı, Mayıs 24, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

BRÜKSEL’DE ASKIDA EKMEK YAŞATILIYOR

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir Türk’ün işlettiği fırında, Osmanlı’dan bugüne kadar gelen ‘askıda ekmek’ geleneğini yaşatılıyor.

EVERE bölgesindeki fırının sahibi Seçkin Dikmen, ‘askıda ekmek’ geleneğini, 3 yıldır hayırseverlerin de yardımıyla uyguluyor. Dikmen, zengin, yoksul, din, dil ayrımı gözetmeden askıda ekmeklerden herkesin faydalanmasını istediklerini söyledi.

Bunun, Osmanlı’dan gelen bir gelenek olduğunu hatırlatan Dikmen, “Tüm müşterilere ramazan pidelerini ücretsiz dağıtıyoruz, onların da hoşuna gidiyor. En azından insanların gönlüne dokunduğumuza inanıyorum” dedi. Ramazan ayı boyunca günde 300 ekmeği ücretsiz dağıtan Türk fırıncı Dikmen, askıda ekmeği görünce insanların aklına ‘iyilik ve güzellik yapma fikrinin’ geldiğini belirterek “Görenler ‘Biz de yardım yapalım’ diyorlar ya da başka hayırlara vesile oluyoruz. Bu da hoşumuza gidiyor. Halkı buna teşvik etmek lazım. Osmanlı’dan günümüze kalan bu mirası yaşatmamız lazım” diye konuştu.

Askıda ekmek uygulamasına katkı sağlayan vatandaşlardan Ramazan Vuran, maddi durumu iyi olmayan kişilere böyle bir yardımda bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Vuran, herkesi bu uygulamaya destek vermeye çağırdı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler