11.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

EKMEĞİN KADERİ BU RAPORA BAĞLI!

Kocaeli Valiliği tarafından mahkemeye taşınan ancak yürütmeyi durdurma talep edilmeyen ekmek zammının kaderi Ticaret Bakanlığı tarafından esnafla uzlaşmak için yapılacak olan maliyet çalışması ve uzlaşma çalışmasında olacak. Bakanlığın raporla belirleyeceği rakamda anlaşma sağlanırsa mahkeme başvurusu geri çekilecek, anlaşma olmazsa yürütme durdurma da istenecek.

Fırıncılar Odası tarafından talep edilen ve 4 Şubat’ta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin onayı ile ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zam Kocaeli Valiliği tarafından 16 Şubat’ta yargıya taşınma kararı alındı. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada yürütme durdurma kararı talep edilmedi. Bunun yerine Valilik, Ticaret Bakanlığı’nın ekmek zammı için Türkiye’de tüm illere özgü yapacağı çalışmanın ardından fırıncılar esnafı ile ortak bir paydada buluşmayı tercih etti. Mahkemenin seyri bakanlığın hazırlayacağı rapora bağlı.

Fırıncılar Odası ocak ayında yaptığı çalışmanın ardından 1 lira 75 kuruşa satılan 230 gram ekmeği 2 liradan satmaya karar verdi ve 4 Şubat’ta uygulama başladı. Bunun üzerine Valilik, Ticaret Odası ve Esnaf Odaları Birliği temsilcileri ile toplantı yaptı. Ancak toplantıda 2’ye 1 oyla ekmek zammı toplantıda geçti. Bunun üzerine Valilik 16 Şubat’ta kararı mahkemeye taşıyacağını duyurdu.

Ekmek zammı ile ilgili Ticaret Bakanlığı illerin kira, işçilik maliyetleri gibi girdilerini göz önünde bulundurarak bir maliyet hesabı yapacak. Bu hesabın ardından ekmeğe yapılacak zam oranı ile ilgili bir düzenleme yapacak ve bunu esnaflara sunacak. Fırıncı esnafı zam ile ilgili orta yolu bulmaya çalışan öneriyi kabul ederse Kocaeli Valiliği mahkemeyi geri çekecek. Şayet kabul etmezse yürütme durdurma talebi de mahkemeye eklenerek dava sürdürülecek.

Kaynak: Özgür Kocaeli

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler