25.5 C
Ankara
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

EKMEKTE GLUTEN BAKTERİLERİ YOK EDİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’de kişi başına 200 kilo ekmek tüketildiğini belirten Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Bu durum bağırsak sağlığı için zararlı. Çünkü dost bakterileri yok ederek, hastalıklara kapı aralıyor” dedi.

Sözcü’ye konuşan Prof. Dr. Karatay, bağırsak sağlığını tehdit eden faktörleri de şöyle anlattı:BAĞIRSAKLAR HAKİKATEN İKİNCİ BEYİN | Bağırsaklar hakikaten ikinci beyin çünkü bağırsak dediğimiz zaman neye bağırsak diyoruz? Ağzımızın başından, popomuzun sonuna kadar olan bir boru düşünün, buna mide de dahil. Buna on iki parmak bağırsağı da dahil. Buna safra kesesi de dahil. Apandisit de dahil. Bağırsaklar budur. Bunların hepsi çok önemli. Bunlar, insan vücudunda bulunan hücrelerin sayısından daha fazla miktarda bakteri üretir. ‘Dost bakteri’ deriz bunlara. ‘Dost bakteri’ demek, bağırsaklarımızda bulunan, bağırsakların iç yüzeyini kapsayan tek hücreli dokulardır. Bu bakteriler vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlar.

AŞIRI STRES DE BAĞIRSAKLARI BOZAR | ‘Dost bakteriler’ vücudumuzun bütün sağlığını destekler. Bağışıklığımızın yüzde 90-95’i ‘dost bakteriler’ tarafından bağırsaklarda yapılır. Bu ‘dost bakteriler’ serotonin denilen mutluluk hormonunu üretirler. Aynı zamanda depo ederler. Bağırsaktan beyne gönderirler ve beyinde serotonin olduğu zaman mutlu oluruz. B12 vitamini midede de bağırsaklarda da yapılır. Bağırsaklarımızda bir de K2 vitamini yapılır. Eğer kabızsanız bunların hiçbiri yapılmaz. Eğer gluten yiyorsanız bunların hiçbiri yapılmaz. Bağırsaklarımız güçlü olursa psikolojimiz de güçlü olur. Aşırı stres de bağırsakları bozar. Psikiyatristlerin verdiği antidepresanlar beyinde serotoninin artmasını sağlayan ilaçlar. Ama beyinde serotonin olmazsa ne artacak? Serotonini bağırsaklar üretiyor çünkü…DOST BAKTERİLER BİZİ MUTLU EDER | Çiğneme de çok önemli. Fakat çiğnemeden de önce bağırsak florası diyoruz ki buna mikrobiyom denir. Dost olan mikrobiyonların azalmamasını sağlamamız lazım. Tabii bu beslenmeyle başlıyor. Çiğnediğiniz şeyin de kalitesi önemli, sadece çiğnemek değil. Yani hepsi bir bütün. Dost bakterileri azaltan veya öldüren ne? En başında şeker ve gluten. Ülkemizde maalesef çok aşırı miktarda ekmek tüketiliyor. Ekmekteki gluten dost bakterileri yok ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir raporu var; Türkiye’de kişi başına 200 kilo ekmek tüketiliyor. Eğer Türkiye’de kişi başına tüketilen ekmek miktarı yüzde 30 azalırsa Türkiye’de görülen bütün kronik hastalıklar da yüzde 30 azalır.YULAF ÇOK TEHLİKELİ, GLUTEN DOLU | Sebzeler; bol yağ ile yenecek, doğal bol tereyağı ile yenecek, kuzu eti ile pişecek. Yulaf çok tehlikeli, gluten dolu. Yulaf insan yemi değil, at yemidir. Gluten dolu bir de işlem sırasında içine şeker katılıyor. Bağırsakları çalıştırdığı falan yok. Ondan sonra ‘Niye şiştim?’ diye soruyor insanlar… Glutenin en önemli belirtilerinden biri de karnın şişmesidir. Bir şey yediğinizde şişkinlik yapıyorsa içindeki gluten size dokunuyor demektir. Gluten diş macunlarında da var. Eğer gluten hassasiyetiniz varsa diş macunlarınızı çöpe atacaksınız.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
202AbonelerAbone

Son Haberler