13.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

LÜBNAN’DA EKMEK ÇIKMAYACAK

Lübnan’ın kuzeyindeki fırıncılar, akaryakıt krizi sebebiyle yarın fırınların ekmek çıkaramayacağını bildirdi.

Kuzeydeki Fırıncılar Sendikası, ülkede bir süredir devam eden akaryakıt kriziyle ilgili Trablusşam kentindeki merkezinde bir toplantı yaptı.

Fırıncılar Sendikası Üyesi Tarık el-Mir, yakıt krizi nedeniyle her gün çalışmalarının durması ve evlerine ekmek götürememesinden endişe ettiklerini söyledi.

Şu anda Akkar kentinde un ve mazot krizinin olduğunu belirten Mir, Enerji Bakanlığının kendilerine un ve yakıt teslimatı yapıncaya dek yarından itibaren ekmek çıkarmama kararı aldıklarını ifade etti.

Öte yandan Trablusşam Belediye Başkanı Riyad Yamak, yaptığı açıklamada, Başbakan Hassan Diyab’ın müsteşarı Hüseyin Cafer’in kendisini arayarak yakıtın yarın un üreticileri ile fırıncılara dağıtılacağı bilgisini kendisiyle paylaştığını söyledi.

Yamak, fırınların önünde kuyruklara girme ve panik yapacak bir durum olmadığına işaret etti.

Son 30 yılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı Lübnan’da devlet, günlük tüketilen 12 milyon litre civarındaki akaryakıtı, Merkez Bankası üzerinden sübvanse ediyordu.

Merkez Bankası, 12 Ağustos itibarıyla uygulanmak üzere akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin resmi kur yerine piyasadaki serbest kur üzerinden hesaplanacağını ve böylelikle akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağını açıklamıştı.

Önceki İçerikSIRADA EKMEK VAR.
Sonraki İçerikTÜRK EKMEKLERİ ROMANYA’DA

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler