23.5 C
Ankara
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

STANDART GRAMAJ UYGULAMASI GELMELİ

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, aynı ürünün aynı ambalaj içinde ancak daha düşük gramajla sunularak tüketicinin aldatıldığını belirterek, “Bunun önlemek için ‘standart gramaj uygulaması’ gelmeli” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen ve üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar binlerce paydaşı bir araya getiren Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2023 etkinliği, “Birlik-Beraberlik” temasıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, perakende sektörünün ekonominin öncü göstergesi olduğunu vurgulayarak, tüm dünyada da perakende verilerinin kritik ekonomik gösterge olarak kullanıldığını aktardı. Sektörün yaşadığı sorunlara değinen Hisarcıklıoğlu, “‘Private label’ markalı ürünler, hem KOBİ’lerimizin büyümesini hem de markalaşmasını engelliyor. Sektörün kendi içinde de rekabetini bozuyor. Bir taraftan ‘markalaş’ diyoruz. Ama markalaşanın da paçasından tutuyoruz. Eğer bu işin önü alınmazsa milli bir sanayimiz kalmaz. Sanayicimiz ve üreticimiz taşeronlaşır” diye konuştu.

Eski tüketici profili yok

Düşük gramajlı ürünlerin de bir başka sorun olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Aynı ürün aynı ambalaj içinde ama düşük gramajla sunularak tüketici aldatılıyor. Bu esasında tüm sektörün yaşadığı bir sorun. Bunun önüne geçmek üzere, perakende satışa sunulan ürünlere ‘standart gramaj uygulaması’ getirmeyi konuşmalıyız” dedi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
202AbonelerAbone

Son Haberler