13.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

TARİFİNİ 30 YILLIK USTASI BİLMİYOR

Antalya’da ‘Meşhur 18 Bağaçaları’, 80 yılı aşkın süredir ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezi haline geldi. Mustafa Zünbül’ün (45) yapıp, babası İdris Zünbül’ün (69) fırında günde 500 civarında pişirdiği ‘bağaça’, yurdun dört bir yanına gönderiliyor. Lezzetiyle Antalya’nın geleneksel tatları arasında yer alan ‘bağaça’nın tarifini ise baba ve oğuldan başka imalathanede 30 yıldır çalışan ustası dahil kimse bilmiyor.

Antalya’da ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezi haline gelen ‘Meşhur 18 Bağaçaları’ geleneği bu yıl da devam etti. Mustafa Zünbül’ün 1940’lı yıllarda ürettiği tahin, tarçın, hamur ve tereyağı ile yapılan ‘bağaça’, lezzetiyle yıllardır Antalyalıların ramazan sofrasında yer aldı. Dedesi ile aynı adı taşıyan Mustafa Zünbül’ün babası İdris’ten öğrendiği tarifle 3 kuşaktır sürdürdüğü geleneksel tat, Antalya çarşı mutfağı ve ramazan gelenekleri açısından önemli damak tadı olarak yer edindi.

‘BABAMIN, BENİM YAPTIĞIM GİBİ LEZZET ALAMAZLAR’

Babasının dedesinden öğrendiği lezzeti 3 kuşak devam ettirmenin gururunu yaşadığını anlatan Zünbül, imalathanede 30 yıldır çalışan hamur ustasının bile tarifi bilmediğini anlattı. ‘Bağaça’yı lezzetiyle dedesi, babası ve kendisinin yapabildiğine değinen Zünbül, şöyle konuştu: 
“Tarifini isteyenler oluyor. Tabi herkes ‘bağaça’ yapabilir ama dedemin, babamın, benim yaptığım gibi lezzet alamazlar. Bizim yanımızda 30 yıldır çalışan ustalarımız, hamurkarlarımız var. Onlar da yapabilir ama bizim yaptığımızla aynı lezzete ulaşamazlar. Gizlediğimiz sır yok ama bizim el becerimiz, alışkanlığımız farklı bir şey. İçeriğindeki ürün dengesini tutturmak, el becerisi herkeste farklıdır. Bizler çok emek sarf edip, ürünümüzü en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Babam dedemden, ben de babamdan öğrendim. İçeriğindeki malzeme, malzemelerin oranı önemlidir. Yapılışında hamurun kıvamı, tahinin ayarı çok önemli. Ben malzemelerimi özel yaptırıyorum. Bazı zamanlar tahini aldığım yere gidip, makinede kıvama gelmesi için bekliyorum. İnce taneli şeker almıyorum, hep aynı şekeri kullanıyorum. Eskiden Antalya’da tahinle gıda ürünleri yapılıyormuş. Dedem de zamanla yapa yapa ‘bağaça’yı, bu tadı ortaya çıkarmış ve yıllardır seviliyor.”

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler