13.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

19 MİLYON TON GIDA ÇÖPE GİDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de her yıl 19 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini belirterek, “Gıda bankacılığı, israfın önüne geçmede en etkili silahlardan biri olacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çevrim içi olarak gerçekleştirilen “Belediyelerde Gıda Bankacılığı Çalıştayı”na katıldı.

Bir yıl önce tanıtımı yapılan Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası’nda yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına rağmen 21 milyonu aşkın insana ulaşıldığını kaydeden Pakdemirli, bu yıl da ülkede gıda kaybı ve israfını önlemeye yönelik çalışmalarla dünyaya rol model olmaya devam edeceklerini söyledi.

“Gıda bankacılığı önemli bir sistem”

Pakdemirli, dünyada herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen 690 milyon kişinin yatağa aç girdiğine dikkati çekerek, “1 yıldır süregelen COVID-19 salgınının, bu sayıya 132 milyon kişi daha eklediği tahmin ediliyor. Öte yandan, neredeyse 1 milyara yakın kişi obezite sorunu, 2 milyar insan da aşırı beslenmeden dolayı sağlık sorunları yaşıyor. Bir yanda gıdalar çöpe atılırken, diğer yanda insanların açlık nedeniyle hayatını kaybetme riski var. İşte gıda bankacılığı bu sorunların azaltılmasına doğrudan katkı sağlayacak önemli bir mekanizma, önemli bir sistemdir” diye konuştu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler