21.4 C
Ankara
Salı, Mayıs 24, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

ALMANYA’DA EKMEK ZAMLANIYOR..

Almanya’da Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle birçok fırın ekmek fiyatlarını artırırken, yetkililer kötü hasat mevsimi, koronavirüs salgını nedeniyle kesintiye uğrayan tedarik zincirleri, artan enerji fiyatları, yüksek işçilik ve üretim maliyetlerinin ekmek fiyatlarında artışa neden olduğunu açıkladı.
ARTAN MALİYETLER TÜKETİCİYE YANSIYOR

Almanya’da yetkililer, buğday ununun unlu mamuller ürünleri için toplam hammadde ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğunu, bu nedenle fiyat ve maliyet artışlarından ekmek fiyatlarının etkilendiğini açıkladı. Yetkililer, artan maliyetlerin tüketiciye ne ölçüde yansıtılacağını kesin olarak söyleyemeyeceklerini belirtirken, Almanya Fırıncılar Birliği ortalama 3,50 euro olan 1 kilogram ekmeğin fiyatının 3,80 euroya çıkabileceğini açıkladı.
“ALMANYA’DA EKMEK 10 EURO OLABİLİR”

Daha önce Almanya Çiftçiler Derneği Başkan Yardımcısı Klaus-Peter Lucht da Almanya’da ekmeğin fiyatının iki katına çıkabileceği ve 10 euroya yükselebileceği uyarısında bulunmuştu. Çiftçiler Derneği, gıda fiyatlarının genel olarak ülkede ortalama yüzde 20 ila 40 oranında artmasının beklendiğini belirtti.
“ETKİLENMEYE BAŞLADIK”

Berlin’de faaliyet gösteren Türk fırını işletmecisi Osman Ayvaz, fırıncılar olarak yavaş yavaş mevcut durumdan etkilenmeye başladıklarını ve mecburen fiyat artışına gittiklerini söyledi.
Henüz un tedarikinde kesinti olmadığını açıklayan Ayvaz, siparişlerin ancak bir kısmını gecikmeli olarak alabildiklerinin altını çizdi.
“FİYATLAR GÜNLÜK BORSA GİBİ DEĞİŞİYOR”

Fiyatların da günlük borsa gibi değişmeye başladığını söyleyen Ayvaz, “Her gelen faturamız zamlı geliyor. Eskiden tedarikçiyle anlaşıyorduk ve 1-2 yıl fiyat konuşmuyorduk. Ama şimdi müşteriye korkarak fiyat söylüyoruz, çünkü yarın o fiyatı uygulayıp uygulamayacağımızı bilmiyoruz. Nereye gidecek, nerede duracak onu da bilmiyoruz.
“SEKTÖRDE GENEL BİR ZAMLANMA VAR”

Sektörde sadece ekmekte değil, genel olarak bir zamlanma var. Sadece un ile bitmiyor. Unu, şeker, tuz hepsini kullanıyoruz ve kullandığımız bütün hammaddelere zam geldi. Ayrıca kullandığımız gaza, elektriğe de zam geldi. Hepsini fiyatlara yansıtmaya kalksak, bu sefer tüketim de azalacak. İki pide alan insanımız 1 pide almak zorunda kalacak.” ifadelerini kullandı. KAYNAK.AA

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler