Sektörel Haberler

Bakan Pakdemirli: Günde 5 milyon ekmek israf oluyor.

Bakan Pakdemirli: Günde 5 milyon ekmek israf oluyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, KONTV’de yayınlanan ‘Anadolu Soruyor’ programının canlı yayın konuğu oldu. Bakan Pakdemirli KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy’un gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Gıda israfı konusu üzerine de açıklamalarda bulunan Bakan Bekir Pakdemirli günde 5 milyon ekmeğin israf olduğunu belirterek “Rahmetli Osmanlı kadını Anneannem bir yerde yere düşmüş bir ekmek görse hemen alır onu öper alnına koyar ve yüksek bir yere koyardı. Biz aslında hepimiz atalarımızdan ve ecdadımızdan böyle bir kültürle geldik ve yetiştik. Maalesef bunu hep üzülerek söylüyorum dünyadaki bütün ülkelerde gelir artışı ile beraber israf artıyor. Günde 5 milyon ekmek israfı oluyor. Bununla ilgili çok önemli kampanyalar yaptık. Ama hala Senede 2.7 milyar lira çöpe gidiyor.

“Geleceğe Nefes” adında bir kampanya başlattık. Hatırlarsanız o kampanya bakanlığın kampanyası olmaktan çıktı, milletin kampanyası haline dönüştü. O gün 2019’da 1.2 milyon kişi sahaya gitti ve ağaç dikti.  1.2 milyon kişi bakın ne için çağırırsanız çağırın kimse gelmez ama ağaç için Türkiye’de 7’den 77’ye siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkesi bir araya topladık. Bu bize çok büyük bir cesaret verdi. Önemli bir mesele olarak gördüğümüz gıda israfının önüne geçebilir miyiz? Diye yola çıktık ve çıtayı yüksek tuttuk” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir