26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

BAŞKANDAN AÇIKLAMA”MAHALLENİZDEKİNİ TERCİH EDİN”

Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Polat, mahalle yufkacılarının ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yufkanın hijyenik koşullarda üretilmesinin önemli olduğunu ifade eden Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Polat, vatandaşların yufka alırken denetleyebileceği yerleri tercih etmeleri gerektiğini belirtti.

Polat, yufkanın güvenilir yerlerden alınması gerektiğini vurgulayarak “Yufkacılarımız günlük ürün işler. Bir hamur 33 kere elden geçer. Böreklik yufkanın kendine has aşamaları vardır. Bu nedenle temiz olan yerleri seçmek lazım. Aşağı yukarı her semtte yufkacılarımız var. Vatandaşlarımız iyi bir yufka yemek istiyorsa mahallesindeki denetleyebileceği yufkacıdan alsın. Ürünü alırken de eksikliklerini gördüğünde uyarsın. Kadayıfı da güvenilir yerlerden almak gerekir. Bizim üretim yaptığımız yerlerde ambalajlı ürünlerde işyeri sicil ve işletme numaralarımız var. Paketli ürünlerde bunlar mutlaka olmalı. Eğer etiketli ürünse son kullanma tarihine ve üretim yeri bilgilerine mutlaka bakılmalı.” dedi.

Polat, yufkanın birçok yerde satıldığını ve her kesimin sofrasına girdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bizim ürünümüz pazarlarda, marketlerde satılıyor, askeri kışlalara, hastanelere gidiyor. Zenginin de fakirin de sofrasında da yer alıyor. Vatandaşımız bayramda ailesine yakınlarına bir kilo yufka götürse güzel olur. Bizim yufkamızda, eriştemizde maya yok. Kararınca yediğiniz zaman kilo almazsınız. Kilo almak istemeyenler yufka veya yufka ekmek yesinler. Kurban Bayramı’nda yufkanın içine etini koyup yiyebilirsiniz. Bir yufka ekmekle çok rahat doyarsınız.”

İyi bir yufkanın dokunularak anlaşılabileceğini söyleyen Polat, “İyi işlenmemiş bir yufkanın ortasında hamur kalmıştır, iyi bir usta elinden çıkmamıştır. İyi bir usta elinden çıkmayan yufkada da hijyenden bahsedilemez. Bizim ürünümüzün kendine has bir rengi vardır. Eğer ürünün renginde bir mavileşmeye başlarsa bu günlük taze yufka değildir. Hamurumsu bir yufka görürseniz de o iyi pişmiş bir yufka değildir.” diye konuştu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler