26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

EKMEĞİMİZİ KAYBETTİK. BURASI ÖLÜ ŞEHİR OLDU

Gaziantep’in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesi, her geçen gün kan kaybediyor. Suriye’deki iç savaşın etkisi ile işsizliğin artması, iş yerlerinin kapanması ve nüfusun da azalması karşısında esnaf tepkili. Bir fırıncı, “Biz ekmeği kaybettik. burası bir ölü şehir oldu, kervan geçmez oldu, kuş uçmaz oldu. Bu nasıl bir ilçedir? Ben 35 yıllık esnaflık hayatımda böyle bir şey görmedim. Aldığımı satamıyorum, sattığımı alamıyorum” dedi.

Gaziantep’in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde esnaf; ilçede nüfusun azalmasından, satış yapamamaktan, devletin hizmet vermemesinden şikayet etti. ANKA Haber Ajansı, Karkamış esnafının nabzını tuttu. Bakkal İbrahim Samsa şunları söyledi:

“Esnafın durumu şu an çok kötü, bugün aldığımız bir şeyi yarın gidip aynı paraya alamıyoruz. Sütün kolisi 3 gün 60 liraydı, bugün 68 lira. Günde güne zam geliyor. Ne yapacağımızı şaşırdık, satış da yok. Gelen sebzelerin hepsi çürüyor.” akıyor.”

“BURASI BİR ÖLÜ ŞEHİR OLDU”

Fırıncı Güven Küçükaslan ise şöyle konuştu:

“İşler çok durgun. Sebebi büyük başkanımız diyor ya şuraya bir afiş asmışlar, ‘Şampiyon şehrin şampiyon başkan Ne yapmış acaba bize? ‘Büyük şampiyon’ diye afişler asmış ne yapmış bize bir izah edebilir mi sayın Fatma Şahin hanım? Buradan sesleniyorum ona, burası bir ölü şehir oldu, kervan geçmez oldu, kuş uçmaz oldu. Bu nasıl bir ilçedir? Ben 35 yıllık esnaflık hayatımda böyle bir şey görmedim. Aldığımı satamıyorum, sattığımı alamıyorum. 

Buradan yetkililere sesleniyorum: Ya bizim ilçeliğimizi geri alın köy olarak kalalım bari vergiden kurtulalım, bazı şeylerden kurtulalım. Ya da yardım etsinler şehrimizi yeniden canlandırsınlar. Sayın Fatma Şahin’e, Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; savaştan önce biz bayağı diriydik, iriydik, kendi çapımızda bazı şeylere sahiptik. Ama savaştan (Suriye’deki iç savaş) sonra şu Cerablus denen Suriye’nin bir ilçesi var, ben bundan 10 yıl önce oraya gittiğimde Cerablus Karkamış’ın bir mahallesi kadar bile değildi. Şu an Cerablus’un nüfusuna bakarsan 1 milyon olmuş diyorlar. Bizim Karkamış’a bakarsan her gün kan kaybediyor. Oraya hizmet var da bize niye yok? Oraya Üniversite kuruluyor da Karkamış’a neden kurulmuyor? Oraya işyeri kuruluyor da Karkamış’a neden kurulmuyor? Fabrikalar oraya kuruluyor da bizim buraya neden kurulmuyor? Kaç kilometre var?

Bunun izahını bize yapsınlar. Biz Türk vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Ama keşke diyoruz ki biz de Suriyeli olsaydık. Bu hizmetleri bizde alsaydık. Esnaf burada kan ağlıyor. Ben 30 tane lahmacun yapacağım, Allah’tan mekan bizim, çocuklarımızla çalışıyoruz, çünkü işçiye para veremiyorum. Verecek gücüm kalmadı. Pandemi dediler, bilmem ne dediler, şöyle dediler, böyle dediler. Kazancımızda zaten vergiye gidiyor.” KAYNAK.GÜNEŞ TV

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler