26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

EKMEK YEME 10 YAŞ GENÇLEŞ.

Fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın beslenme konusuyla ilgili önerilerde bulundu.

Enerjiniz ne kadar çoksa o kadar gençsiniz demektir. Sadece mitokondrilerinizi aktive ederek zamanı geri çevirmek mümkün. Hücrelerin içinde bulunan mitokondriler vücudun enerji santrallerdir. Vücuda giren besinleri enerjiye çevirirler. Öncelikle enerji santrallerinizi tembelliğe alıştırmamanız gerekiyor. Ekmeği, tatlıyı, böreği, yani vücudun anında enerjiye çevirdiği yiyecekleri kestiğinizde enerjiniz de artar. Bu, mitokondrilere egzersiz yaptırmak gibidir. Enerji üretmek için daha etkin bir şekilde çalışmaya başlarlar. Üstelik enerji ihtiyacını karşılamak için hücrelerde daha fazla mitokondri yapılır.

Tabii antioksidan desteğini de unutmamak lazım. Enerji üretimi sırasında serbest radikallerin oluşması kaçınılmazdır. Serbest radikaller mitokondrilere zarar verir. Bu molekülleri etkisiz hale getiren antioksidan zengini besinler tüketmek sizi genç, mitokondrileri güvende tutar. Mitokondrilerin daha fazla çalışması için egzersiz yapmak da çok önemli. Çünkü hareket eden vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Tam güç çalışan mitokondri, aynı zamanda daha fazla mitokondri üretilmesi için de sinyal gönderir. Yaş aldıkça insanların kendilerini daha hâlsiz hissetmelerinin en önemli nedeni mitokondri sayılarının azalmasıdır.

Stresle mücadele için açık havada zaman geçirin, daha da iyisi doğa yürüyüşlerine çıkın. Şehir dışına yapılan birkaç saatlik kaçamağın stres düzeyi, dolayısıyla da ruhsal ve fiziksel sağlık üstündeki olumlu etkisi tartışılmaz. Yeşille iç içe yaşayanların hatta şehirde yaşasalar bile evleri yeşillikler içinde olanların kanlarındaki kortizol (stres hormonu) seviyesinin düşük olduğunu gösteren araştırmalar var. Doğaya yapılacak küçük kaçamakların genel sağlığınız üstünde büyük etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler