21.2 C
Ankara
Salı, Mayıs 24, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

BELEDİYE’YE DÜŞMAN OLABİLİRLER!

Yakın bir zamanda Hendek Siyasetinde Ekmek kavgası başlarsa hiç şaşırmam! Bugünlerde Hendek’te Halk Ekmek açılsın fikirleri sosyal medya aracılığıyla, ilçe gündeminde… İlçe muhalefeti, Halk Ekmek üzerinden başkan Babaoğlu’nun üzerine yürüyebilir! Muhalefet, Halk Ekmek sıkıştırmasıyla başkan Babaoğlu’nu, fırıncıların ve halkın önüne atabilir… Halk Ekmek düşüncesinin tohumları, 1989 Yerel Seçimleri sonrası Hendek’te ekildi!

Dönemin belediye başkanı merhum Kamil Kamışoğlu zamanında Hendek halkı, Halk Ekmekle tanışmıştı! Hendek halkı 30 yıl önce Kamil başkan sayesinde ucuz ekmek yedi!!! Hendek kamuoyunda konuşulmaya başlayan Halk Ekmek Projesi Türkiye’de ne zaman ortaya çıktı? Halk Ekmek Projesi, sosyal bir proje mi? Yoksa ticari bir proje mi? Bu soruların cevaplarını arayalım. Halk Ekmek 1982 yılından itibaren büyükşehirlerde yürütülen bir projedir!

Çıkış yılına baktığımızda, 12 Eylül 1980 İhtilalinin ülkede bıraktığı, sosyal ve ekonomik yaraların derin izlerini görürüz! Askeri Hükümetin halk aç kalmasın mantığıyla(!) sosyal bir proje ortaya attığını görürüz(!) Kuruluşunun ilk yıllarında maddi durumu iyi olmayan insanlar için başlatılan bu hizmet, günümüzde tüm insanları etkileyecek şekilde yayılmıştır! Tek kanallı siyah beyaz televizyonlarımızda yayınlanan haberlerde, büyükşehirlerde halkın ucuz ekmek almak için oluşturduğu uzun kuyrukları hatırlarız!

20. yüzyılın ikinci yarısı, teknolojik atılımın ve ekonomik büyümenin şimdiye kadar görülmemiş bir hızda gerçekleştiği bir dönem oldu. Bu dönem içerisinde ise, giderek yaygınlaşan Neo-liberal politikalarla dışa açık piyasa ekonomisi tüm dünyada egemen olmaya başladı. Buna karşılık gelir eşitsizliği ve yoksulluk, başta az gelişmiş ülkeler olmak üzere, birçok ülkede sosyal ve siyasal açılardan da kaygı verici boyutlara ulaştı. Dünya üzerinde küreselleşmeyle, bir yandan zenginlikler artarken diğer taraftan da yoksulluklar had safhaya ulaşmaya başladı. Yoksulluk, insanların gelirlerinin düşmesiyle alım güçlerinin azalması sonucunda oluşan sosyolojik bir olgudur. Yoksulluk, işte böyle zengin bir ortamda, insanca yaşamak için gerekli olan ihtiyaçların karşılanamamasıdır! Bu sorun dünya üzerinde görmezden gelinemeyecek bir hal aldı. Artık yoksulluk evrensel boyutta tartışılmakta, çözümü için çeşitli kurumlarca yardım sağlanmakta veya ülkeler bazında değişik kuruluşlar kurulmaktadır. İnsanların günlük tüketmeleri gereken en zorunlu ihtiyaçlardan biri de muhakkak ki ekmektir.

Ekmeğin önemini anlamak için, dünya üzerinde milyonlarca yoksul insanı düşünmek yeterli olacaktır. Çünkü onların ekmekten daha lüks bir gıdası bulunmamaktadır!!! Ekmek, toplumun her kesimini ilgilendirmekte ve eskiden beri önemini korumaktadır. Bu büyük pazardan daha fazla pay almak için şirketler ve kurumlar büyük mücadele vermektedirler. “Halk ekmek”, ilk önce durumları iyi olmayan insanlar için oluşturulmasına rağmen, şu anda toplumun her kesimine hitap etmektedir. Hendek’in ekonomik yapısını göz önünde bulundurursak, ilçe kamuoyunda, Halk

Ekmek Projesi için sesler yakın bir zamanda yükselmeye başlayabilir! Asgari ücretin altında emekli maaşı alanlar, asgari ücret ile geçinmeye çalışanlar ve eski tabirle orta direk, Halk Ekmek Projesine sıcak bakabilir! Son günlerde una ve gıda ürünlerine gelen aşırı zamlar, Halk Ekmek Projesini tetikleyebilir! Yoksullukla mücadelede Belediyelere büyük sorumluluklar düşüyor! Bu sorumluluk Halk Ekmek’i sosyal projeler sınıfına sokuyor! Belediye Yönetimleri hayata geçirdikleri sosyal projeler yüzünden toplumun bazı kesimleriyle ters düşebiliyor… Hendek’te belediyenin hayata geçireceği Halk Ekmek Projesi, fırıncı esnafıyla, belediye yönetimini karşı karşıya getirebilir! Fırıncı esnafı, belediye yönetimine düşman olabilir! Bu düşmanlık seçimlerde, fırıncıların desteklediği güçlü lobicilik hareketi tarafından belediye başkanına karşı tehdit unsuru olabilir!

Bu lobiciler, Demoklesin Kılıcı gibi siyasetin tepesinde durur! Demoklesin Kılıcından bahsetmişken, Sakarya’ya hafif raylı sistemin neden kurulmadığından da kısaca bahsedelim! Sakarya şehrinde otobüs ve minibüsçülerin yıllardır yaptığı lobicilik çalışmaları yüzünden, hafif raylı sistemin Sakarya’da kurulmasına izin verilmiyor! Bu güçlü lobicilerin Büyükşehir Belediye Yönetimine yıllardır yaptığı siyasi baskılar yüzünden, hafif raylı sistem Sakarya’da bir türlü başlamadı! Vagon Sanayiinin lokomotifi olan Sakarya şehrinde, ne hikmetse hafif raylı sistem yok!!! Ama ne olursa olsun, halk iradesinin önünde lobicilik çalışmalarının oluşturduğu hiçbir siyasi kuvvet duramaz!

Yazar: Orhan Topçu

Kaynak: Bizim Sakarya Haber

Önceki İçerikİBB HALK EKMEK HABERİ
Sonraki İçerikTOHUMDAN ATEŞE EKMEK!

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler