13.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

HES KODU ZORUNLU!

Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yeme-içme gibi yerlerde HES kodu zorunluluğuna yönelik son dönemde sorgulamalar hız kazandı. Koronavirüs salgın yayılımını arttıran kapalı ortamlar sebebiyle bazı işletmeler faaliyet veremezken Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yeme-içme yerlerine girişte HES kodu zorunlu mudur sorusuna yanıt aranıyor. Gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında yüzme havuzu, halı saha gibi yerler hakkında kararlar çıkarken Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesine ilişkin güncel bilgi de geldi.

Sosyal hayatta normalleşme adımları atılmaya başlanırken Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında risk grubuna göre illerde belli işletmelerin açılma kararı alınmış gözler Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesine girişte HES kodu zorunlu mudur sorusunun yanıtına çevrilmişti. İşte, Yeni Kabine Toplantısı ile birlikte 2021 Lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi ile ilgili ayrıntılar…

LOKANTA, KAFETERYA, TATLICI, PASTANE, KIRAATHANE, ÇAY BAHÇESİ GİBİ YEME-İÇME YERLERİNE GİRİŞTE HES KODU ZORUNLU MUDUR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Mart ayı itibarı ile yeni normalleşmenin başlayacağı belirtilmiş gözler yeme içme yerlerine girişte HES kodu zorunlu mudur sorusunun yanıtına çevrilmişti. Genelge ile restoran açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde %50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri arasında çalışması öngörülen lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi tüm yeme-içme yerlerine girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması zorunludur.

İşletmeciler tarafından HES kodu sorgulaması yapılıp yapılmadığı ve HES kodu olmaksızın/kontrol edilmeksizin müşteri kabulü yapılıp yapılmadığı hususlarına yapılacak denetimlerde özellikle dikkat edilecek ve aykırı davranışların tespiti halinde gerekli idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Kaynak: Sabah

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler