9.4 C
Ankara
Perşembe, Mayıs 19, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

HUBUBAT FİYATLARI AÇIKLANIYOR

Bugün yapılacak kabine toplantısında 2021 ürünü hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarının ele alınması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrasında açıklaması bekleniyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hububat ve bakliyat ürünlerinde üretim, dünyadaki gelişmeler, enflasyon verileri, piyasadaki güncel fiyatları dikkate alarak bir çalışma yaptı. Bu çalışma kapsamında ilk etapta 2021 ürünü buğday, arpa, yulaf, çavdar, kırmızı mercimek ve nohut için fiyatın açıklanması bekleniyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, hububat için üreticinin memnun olacağı şekilde alım fiyatları ile ilgili çalışmayı tamamladıklarını, üreticilerin büyük ölçüde TMO’yu tercih etmelerini beklediklerini söyledi.

“Üreticiyi memnun edecek fiyat” açıklanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık personeliyle bayramlaşma töreninde üreticiyi memnun edecek alım fiyatı açıklanacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Şu anki veriler bölgesel kuraklık yaşandığı yönünde. Geçen yıl bitkisel üretimde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırsak da bu yıl kuraklık nedeniyle hububat üretimimizde geçen yıla göre bir miktar düşüş gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Anadolu’nun kaderi olan kuraklık ile yaptığımız etkin mücadele sayesinde bu yıl üretimde çok büyük bir kayıp yaşamadan sezonu tamamlamak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz.

Ayrıca, sulamaya açılacak yeni tarım alanlarıyla birlikte kuraklığın etkisini de azaltmayı hedefliyoruz. Bayram sonu, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından üreticilerimizi memnun edecek seviyede TMO alım fiyatları açıklanacak. Üreticilerimiz tarafından TMO’ya arz edilecek hububat ve bakliyat ürünlerinin tamamı TMO tarafından alınacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da hububat ve bakliyat alımlarının sorunsuz ve başarılı bir şekilde yürütüleceği konusunda emin olarak yeni hasat ve alım döneminin memleketimiz, üreticilerimiz ve bakanlığımız için hayırlı olmasını dilerim.”

Üreticinin beklentisi yüksek

Geçen yıl hasat öncesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli buğday alım fiyatının dünya fiyatının üzerinde olacağını belirtmiş ve 2020 alım fiyatı dünya fiyatı ile aynı seviyede açıklanmıştı. Ancak daha sonra dünya fiyatı hızla yükselirken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatı revize edilmedi. Bu yıl ise, Bakan Pakdemirli ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “dünya fiyatları” yerine “üreticiyi memnun edecek fiyat” açıklaması yaptı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yayınladığı 7 Mayıs 2021 tarihli günlük piyasa verilerine göre, dünyada ekmeklik buğday fiyatı Amerika’da ton başına 324 dolar, Fransa’da 291 dolar, Rusya’da 274 dolar. Türkiye’nin en çok buğday ithalatı yaptığı Rusya’dan ekmeklik buğdayın Türkiye’ye teslim fiyatı protein oranına göre 285-300 dolar seviyesinde. Bunun karşılığı dolardaki değişime bağlı olarak ton başına 2 bin 400 liranın üzerinde. Türkiye’de de serbest piyasa ve borsalarda ekmeklik buğdayın tonu 2095 lira ile 2 bin 247 lira arasında değişiyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin satış fiyatı da 2075 lira ile 2125 lira arasında.
Üreticilerin yaptığı maliyet hesaplamaları ve açıklamalarda ekmeklik buğday fiyatının en az 2 bin 300- 2 bin 400 lira olması talep ediliyor. Fiyatı en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini belirtenler de var. Fiyat açıklanırken geçen yıl olduğu gibi, daha sonra dünya fiyatlarının artabileceği de dikkate alınması isteniyor.

2020 fiyatı neydi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 ürünü buğday alım fiyatını geçen yıl 4 Mayıs’ta açıklamıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 1650 lira, makarnalık buğday alım fiyatı ise ton başına 1800 lira olarak açıklanmıştı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
171TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler