26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

İĞNEDEN İPLİĞE ZAM GELİRKEN ESNAF NE YAPSIN.

Bolu Lokantacılar Odası Başkanı Murat Abak, 1 Temmuz sonrasında esnafı, nelerin beklediğini açıkladı. Abak, “Hükümetimizden dileğimiz aracıların ortadan kaldırılması” dedi.

Lokantaların girdisi en çok işletmelerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Abak, “Girdisi en çok olan işletmelerden biri de lokantalardır. Peçeteden tutun ete kadar kuru bakliyattan tutun ete kadar girdisi en çok olan işletme lokantalar. Türkiye’de iğneden ipliğe her şeye zam gelmiş. Hükümetimizin bu konuda acil önlem alması istiyoruz. Çünkü dikkat ettiğimde, yetkililer de buna dikkat ediyordur, ilk satanla son satan arasındaki hep kazanıyor. Üreticiyi dinliyorsunuz biz para kazanmıyoruz diyorlar. Tüketiciye geldiğinde üreticinin sattığı fiyatla bizim aldığımız fiyat arasında uçurumlar var. Zannediyorlar ki lokantalar kazanıyor, lokantalar zam yapıyor, öyle bir şey yok. Şu anda benim esnafım 70 TL’ye aldığı kıymayı köfte yapıp kaça satabilir? Bu konuda esnafımız sıkıntı içinde. Tabi ilk dediğim gibi biz 1 Temmuz’u beklerken alacaklılar da bekliyor.Çünkü bu zamana kadar hep borç harçla geldik.Açıldığında öderiz, helalleşiriz.

“KİMSE ZARARINA MAL SATMAZ”

Sürekli gelen zamlar üzerinde değerlendirme yapan Abak, “Ekmek fiyatları evet yerinde durmuyor. Bu bizim suçumuz değil. Ekmekçilerimiz de bu konuda rahatsız. Onlar da haklı. Mesela un fiyatları pandemi başlamadan önce 90 TL ye aldığımız bir çuval un bugün itibariyle 175-180 TL. Kalitesine göre daha da büyüyor. Yarın ne olacağı belli değil. Fırıncı arkadaşımla konuştum 10 TL daha zam gelecek diyor. Zamlar durmuyor. Biz de zam yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. Çünkü kimse zararına mal satmaz. Nasıl olacak bilmiyorum. Hükümetimizden de tek dileğimiz bu konuda aracıların ortadan kaldırılması. İlk üreticiyle son tüketiciyi birleştirmesi aradaki fiyat farkını kaldırması haksız kazancın önlenmesi. İnşallah bunlar yapılırsa ülkemiz feraha çıkar diye düşünüyorum” dedi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler