23.5 C
Ankara
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

İTO KOMİTE BAŞKANI SEKTÖRÜN SORUNLARINI ANLATTI..

Karadağlı kürsüden seslendi” Ruhsatsız fırınları engelleyin ve bir defaya mahsus ruhsatlandırın”

Bugün İstanbul Ticaret Odası’nda tüm meslek komiteleri’nin bir araya geldiği toplantıda 12 Nolu Ekmek Un ve Unlu Mamüller komite Başkanı Ahmet Karadağlı sektörün birçok konusunu gündeme taşıdı.

İTOnun 6 ayda bir düzenli olarak düzenlediği toplantılardan biri bugün gerçekleşti. Burada söz alan 12 Nolu Ekmek Un ve Unlu mamül komite Başkanı Ahmet Karadağlı söz alarak şunları söyledi.” Fırıncılık ve Unlu Mamuller sektörümüzün birçok sorunu olduğu hepinizce malum. Ancak bunlardan öncelikli olan birkaç tanesine değinerek çözüme yönelik adımlar atmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Dünyada hiçbir İktisat modelinde tüm girdileri serbest piyasa koşullarına tabi olup üretimi tarifeye bağlı hiçbir ürün yoktur Eğer Ekmekte fiyat tarifesi uygulaması bu şekliyle devam edecekse tüm hammaddelere de bu uygulama getirilmelidir. Tüm üretim maliyetlerimiz piyasa koşullarına göre artış göstermesine rağmen bu ürettiğimiz ekmeğe bu maliyetleri yansıtamamak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu ne serbest ticaretin olağan işleyişine, ne de vicdanlara uygundur. Ekmekte fiyat tarifesi uygulamasına son verilmeli veya daha uygulanabilir yöntemler geliştirilmelidir.”

Kayıt dışı ruhsatsız fırınlar konusuna da değinen komite başkanı Karadağlı ekmek üretimi için uygulanması gereken yasaya değinerek “Buna rağmen gerek yerel yönetimler gerekse kanun uygulayıcı diğer kurumlar buna göz yumarak görevlerini ihmal etmek suretiyle yasalara uyan esnafımızı, meslektaşlarımızı son derece mağduriyetine neden olmaktadır. İlgili yasal mevzuat uygulanmalı ve ruhsatsız yeni fırın açılışlarına katiyen izin verilmemelidir. Yine fırıncımızı sıkıntıya sokan başka bir sorun kentsel dönüşüm nedeniyle ruhsatlı iş yeri yıkılıp tekrar yapıldığında ruhsatının iptal edilmesi uygulamasıdır. Bütün sorumluluklarını yerine getirerek kazanmış esnafımız sırf bu mantıksız ve adaletsiz uygulaması sebebiyle kazanılmış haklarından mahrum edilmektedir Bu Hak mahrumiyetine bir an önce son verilmeli, ruhsatlı işletmeleri tekrar ruhsatın alabilmelerinin önü açılmalıdır.” dedi

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
202AbonelerAbone

Son Haberler