26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

NÖBETÇİ FIRIN TARTIŞMASI!..

Gaziantep’in farklı semtlerinde faaliyet gösteren fırınların bir bölümünün kapatılarak Pazar günleri ‘nöbetçi fırın’ uygulamasına gidilmesi vatandaşların büyük tepkisine neden oluyor. Fırıncı cephesinde de durum aynı. Esnaf, işlerinin en sakin olduğu pazartesi günleri nöbet uygulaması istiyor.

BAŞKA YERDE GÖREMEZSİNİZ

Gaziantep bir lezzet başkenti olmasının yanında Türkiye’de kasap-bakkal-fırın üçlemesinin yan yana olduğu tek şehir olarak bilinir. Hafta sonu evlerdeki yemek telaşı ise bir başka keyiftir. Pazar kahvaltısı, tepsi yemekleri, güveç, lahmacun, börek gibi tatlar hafta sonu sofralarında aileyi de bir araya getiren sosyalleşme etkinliğidir.

ARTAN NÜFUSA CEVAP VEREMİYOR

Ancak uzun zamandır Pazar günleri yürürlükte olan ‘nöbetçi fırın’ uygulaması hem büyüyen nüfusun ihtiyaçlarına cevap verilmesini engelliyor, hem de fırınlarda oluşan yoğunluk nedeniyle pidenin kalitesi bozulurken, yemek bekleme saatleri uzadıkça uzuyor.

GASTRONOMİ KENTİNİN EKSİKLİĞİ

Nöbetçi fırın uygulamasının çağın gereklerine uymadığını ve artık bunun değişmesini söyleyen vatandaşlar, gastronomi kentinin hafta sonları heyecanla beklenen lezzetine gölge düşmesini istemiyorlar.

“NÖBET UYGULAMASI PAZARTESİ OLSUN”

Pide fırını esnafı da Pazar günleri iş yaptıkları çevrede faaliyet gösteren diğer fırınların kapalı olmasının hiçbir faydasının olmadığına dikkat çekerek, “Bizim en sakin ve az iş yaptığımız günümüz pazartesidir. Hem vatandaşın mağdur olmaması hem de fırıncıların fayda görmesi açısından nöbetçi fırın uygulaması pazartesi olmalıdır. Pazar günü sabah ekmeğini alan, yemeğini fırına gönderen, pikniğe gitmeye hazırlanan, misafir çağıran vatandaşımız için en sağlıklı uygulamadır” diyorlar.

Pazar günü uygulamasında değişiklik talebi için görev Pideciler Odası ve belediyelere düşüyor. KAYNAK. GAZİANTEP GÜNCEL

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler