21.2 C
Ankara
Salı, Mayıs 24, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

“RUHSATSIZ FIRINDAN EKMEK ÇIKMASIN!”

İstanbul Ticaret Odası, fırınların imar ve ruhsat sorunları için bir rapor hazırlıyor. Sorunlarını Oda’ya ileten sektör temsilcileri ise ruhsatsız fırınlarda ekmek üretiminin yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Gıda ürünlerindeki arzın giderek azalması, ekmeği stratejik bir ürün haline getiriyor. Bu şartlarda imar yönetmeliği ve ruhsatsız çalışma, fırıncılık sektörünü daha da zorluyor. İstanbul Ticaret Odası, bu sorunların çözümü için ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde Fırınların Ruhsat Durumu’ toplantısı düzenledi.
 
RAPOR HAZIRLANIYOR
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, İTO’nun sektörün sorunlarını dinlediğini ve bir rapor hazırlayarak, ilgili mercilere ileteceğini belirtti. Özer, raporda, fırınların imarı açısından da İTO Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Köç’ün bilgi ve birikimden faydalanabileceklerini söyledi. Ahmet Özer, toplantıda 2017 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 46. maddesini de gündeme getirdi.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Köç ise binaların inşa aşamasında düğün salonları ve fırınlar için özel bir yönetmelik olduğunu hatırlattı.
 
Köç, bu yönetmelik uyarınca, binanın fırın ve düğün salonlarına uygun olduğunun projede belirtilmesi gerektiğini vurguladı.
 
DENETİMLER ARTMALI
 
Komite üyeleri, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nden memnun olduğunu fakat denetimlerin yetersizliğini de hatırlattı. “Binaların altında açılmasına izin verilen katkılı pide ve simit fırınlarının ekmek üretmesi de yasak olmalı” diyen komite üyeleri, tandır fırınlarının bu kapsam dışında bırakılarak ekmek üreticileri kategorisine alınması gerektiğini dile getirdi.

KAPASİTENİN ALTINDA
 
Fırınların mevcut üretim kapasitesinin çok altında üretim yaptığını söyleyen komite üyeleri, İstanbul’a daha fazla fırın açılmasının ekmek fiyatını ucuzlatmayacağını da savundu. Konuşmacılar, ayrıca imar planında belirlenen bölgelerin inşa ve dekorasyon faaliyeti yapılmadan önce üretim ruhsatı alması gerektiğinin de altını çizerek, “Üretim ruhsatı almadan fırınlarda ekmek üretilmesin” uyarısında bulundular.

Haber: İTO

Benzer Haberler

3 YORUMLAR

  1. Bütün pazar size kalsın diye mi ruhsatsızlar hijyen kurallarına uyup son teknoloji ekipmanlarla hizmet veriyor sizin gibi sıçanlarla böceklerle yabancı uyruklu eğitimsiz işçilerle çalışmıyor

  2. Devlet vergi levhasını verirken plan ve proje yapmadan kontrol etmeden veriyor bu birinci sorun
    Diğer bir sorun da şu fırın ruhsatı olan ve ekmekten başka her şeyi üreten aç gözlü esnaf bile demeye dilim varmıyor o insanlara ne demeli ne gibi bir önlem almak gerekiyor onlar da o zaman sadece ekmek çıkartsın o zaman hak yerini bulsun iğneyi kendine önce bir dene

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler