11.3 C
Ankara
Salı, Mayıs 17, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

VALİLİK HAREKETE GEÇTİ

Zonguldak Valiliği, zam uygulanan ekmek fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada ekmek zammına Valilik makamınca uygun görülmemesine rağmen zammın uygulandığı belirtilerek, “Yapılan itiraza rağmen fiyatın geri çekilmemesi nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu gereğince Valilik Makamınca İtiraz Komisyonu oluşturulacaktır.” denildi.

Valilikten yapılan açıklamada, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’nun 62. maddesi gereğince Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odasının Birlik Yönetim Kurulu’na sunulmak üzere hazırladığı fiyat tarifesi değişiklik talebi Ücret Komisyonunca incelenerek Yönetim Kurulu toplantısında görüşülmüş ve yeni ekmek fiyat tarifesinin 24 Şubat tarihinden geçerli olacak şekilde onaylandığı hatırlatıldı. Ekmek zammında Valilikçe itiraz edildiği ancak yinede zam yapıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Bu çerçevede alınan karar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca Ticaret Bakanlığına gönderilmiş ve Ticaret Bakanlığının 17.02.2021 tarih ve 61482839 sayılı yazısı ile “… üretici lehine önemli ölçüde maliyet avantajı sağlanmış olduğu hususu da dikkate alındığında 1 kilogram ekmeğin fiyatının 7.50 TL’nin üzerinde olacak şekilde yeni tarifelerin belirlenmesinin bu aşamada uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” denilmesine rağmen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığınca yeni ücret tarifesi uygulamaya konulmuştur.

Valilik Makamı’nın 24.02.2021 tarih ve 420 sayılı yazıları ile Birlik Yönetim Kurulu’nun 22.02.2021 tarihinde aldığı kararla belirlenen yeni ücret tarifesinin uygulanmaması gerektiği yönünde Valilik Makamınca uygulamaya itiraz edilmiş, ancak alınan cevabi yazıda yeni ücret tarifesinin uygulanacağı ifade edilmiştir.

Bu kapsamda; yapılan itiraza rağmen fiyatın geri çekilmemesi nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu gereğince Valilik Makamınca İtiraz Komisyonu oluşturulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bu arada geçmiş dönemlerde, Samsun, Kocaeli, Edirne gibi iller ve bağlı ilçelerinde Valilik kararı ile ekmek zamları iptal edilmişti.

KAYNAK: EREĞLİ FM 91.7

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
170TakipçilerTakip Et
186AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler