18.5 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

“YİNE BİR HALK EKMEK BÜFESİ KAPATILDI”

İBB iştiraki Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Özgen Nama 9 Şubat’ta Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin’le görüştü. Görüşmeden 6 gün sonra Çetin’in kardeşi olan Erdoğan Çetin’in işlettiği fırının yanında bulunan Halk Ekmek Büfesi kapatıldı. Büfe işletmecisi ve mahalleli ise tepki göstererek “Koskoca İBB halkın mı yanında yoksa 1 tane fırıncının mı?” dedi.

‘Halk Ekmek büfeleri yetersiz, yeni büfeler gerekiyor ancak AK Parti ve MHP meclis üyeleri izin vermiyor’ diyerek tartışmaya neden olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi Nene Hatun Mahallesi’ndeki Halk Ekmek büfesini gerekçe göstermeden kapattı. Malazgirt Caddesi üzerinde Hasan Kuruçay’ın işlettiği Halk Ekmek Büfesi’ne İBB yönetimi 15 Şubat’ta bir anda ekmek vermeyi kesti. Bunun üzerine durumu araştıran büfe işletmecisi, Halk Ekmek yetkililerinden ‘Sizin Halk Ekmek bayiliğiniz iptal edildi’ cevabıyla karşılaştığını iddia etti.Kuruçay daha sonra Halk Ekmek Fabrikası şefiyle görüştüğünde ‘Yanınızda bulunan fırın sizin ekmek satmanızı istemiyor, bu nedenle ekmeğinizi iptal ettik’ yanıtını aldı. Hasan Kuruçay bu kez esnaf komşusunu araştırırken kendisini şikayet eden Çetinler Fırın’ın sahibi Erol Çetin’in ağabeyinin İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin olduğunu anladı. 15 Şubat’ta ekmek satışı iptal edilen Kuruçay, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin’in de 9 Şubat’ta Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Özgen Nama ile görüştüğünü ve bu tarihten sonra da ekmeğinin ilk etapta eksik geldiğini 6 gün sonra da tamamen iptal edildiğini öne sürdü.

“İBB HALKIN MI YANINDA 1 TANE FIRINCININ MI?”

SABAH gazetesine karşılaştığı durumu anlatan mağdur Hasan Kuruçay, “Normalde Halk Ekmek sözleşmeleri her yıl yenilenir. Benim sözleşmemin bitmesine 2 buçuk ay daha var. 4 buçuk senedir Halk Ekmek hizmeti veriyorum. İnsanlar bizden çok memnun bir kabahatimiz de problemimiz de olmadı. Bu olaylara şaşırdık. Geçen Pazartesi ekmeğimiz eksik geldi. Neden eksik geldi diye Halk Ekmek Fabrikası’nı aradık. Oradaki arkadaşlar ‘Abi sizin bayiliğiniz iptal edildi’ dedi. Ben de şaşırdım. Nasıl iptal oldu? diye sordum. Ardından telefondaki arkadaş ‘Bu durum bizi aşıyor üst yönetimle konuşmanız lazım. Daha sonra oranın şefiyle görüştük. Bize ‘Yanınızdaki fırıncı arkadaşlar sizin ekmek satmanızı istemiyor. Bundan dolayı ekmeğinizi iptal ettik’ dedi. Bunu duyunca şoke oldum. Koskoca İBB halkın yanında mı yoksa 1 tane fırıncının sözüyle hareket eden fırıncının yanında mı? Burada binlerce insan ekmek yiyor. Burada bin 200, bin 300 ekmek satıyoruz. Nereden baksanız 400-500 aile yapar. 500 ailenin ekmeğiyle şu anda oynanıyor. 1 tane fırıncının sözüyle 500 aileyi karşınıza alıyorsunuz. Bu fırıncının ağabeyinin İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı olduğunu öğrendik. Bu durumdan dolayı biz ve Nene Hatun, Esenler ve Güngören halkı mağdur duruma düştü. Resmen alavere-dalavere ile bizim bayiliğimiz elimizden alındı” iddiasında bulundu.

Sabah Gazetesi Yazarı Barış Savaş

Kaynak: Sabah Gazetesi

Önceki İçerikHALK EKMEKTE 1.25 TL
Sonraki İçerikBURDUR’DA EKMEK 1.5 TL

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler