26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

ZAMLAR FREN TUTMUYOR

Artan hayat pahalılığı ve zamlar, hem  vatandaşı hem esnafı isyan noktasına getirdi. Özelliklede  halkın temel gıdası olan ekmeğe yapılan zamlar, vatandaşın alım gücünü düşürürken, fırıncılar da geçen yıl 80 TL olan un torbasının bugün 180 TL olduğunu  söylediler. Zamların fren tutmadığını ve kontrolden çıktığında belirten vatandaşlar ve fırıncı esnafı ‘’Zamlardan bıktık, sıkıldık, yorulduk. Biri dur desin artık’’ diye tepki gösterdiler.

  COVID-19 salgınında kapalı kalınan dönemde bir çok sektörde yaşanan ciro kaybı ve artan hammadde fiyatları tüketiciye zam olarak yansımaya devam ediyor.  Özellikle son aylarda un fiyatlarındaki rekor artış una dayalı üretim yapan fırıncıların belini büküyor. Bunun üzerine  geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te yüzde 20 oranında pide ekmeğine  yapılan zam, hem fırıncılar hem de vatandaşlar tarafından büyük tepki topladı.

ZAM GELMESEYDİ DAHA İYİYDİ

17 seneden beri fırın işletmeciliği yapan Cihat Altınparmak , “Şuana kadar böyle zamlar görmedim, malzeme fiyatlarına her hafta zam geliyor. 1 TL 25 kuruştan 1 TL 50 kuruşa çıkarılan ekmek fiyatları ile bizim sıkıntılarımız ne yazık ki çözülmez. Zam gelmeseydi daha iyiydi. En azından o zaman çift yevmiye alıyordum şimdi o da yok. Yapılan zam hiç bir işe yaramadı. Vatndaşta tepki gösteriyor, onlarda haklı bu sebeple onlara da bir şey diyemiyoruz. Böyle giderse bir iki aya kadar kepenkleri kapatacağız” dedi.

BU ZAMLAR NE BİZE NE DE HALKA YARADI

Yapılan zamdan hiç memnun değiliz, bu zamlar ne bize ne de halka yaradı şeklinde konuşan Niyazi Kızılyel,“25 kuruşluk bir zammın hiçbir faydası yok., aksine bizi daha da içeriye  götürdü. Un fiyatları çok yüksek şuan unun  çuvalı 180 TL aradaki fark yüzde 200, yapılan 25 kuruşluk bir zam bunu kurtarmıyor. Vatandaş yapılan zamma bizden daha çok tepki veriyor, dün 1 TL 25 kuruşa aldığı ekmeği bugün 1 TL 50 kuruşa alıyor. Günden güne fiyatlar değişiyor onlarda haklı.” diye konuştu.

KARIN TOKLUĞUNA ÇALIŞIYORUZ

Uzun yıllardan beri fırıncılık mesleği ile uğraşan emektar fırıncı Ahmet Altınparmak, “Vatandaş için de bizim içinde yapılan bu zam hiç iyi olmadı. Malzemeye daha çok zam geldi. Bizler anca kendi yemiyelerimizi kazanıyoruz, artık borçlarımızı ödersek yeterli diyoruz, bir bakıma da karın tokluğuna çalışıyoruz denilebilir.” şeklinde konuştu.

BİZİM İÇİN ENFLASYONU DÜŞÜRSÜN PİYASAYI SABİTLESİN

Ekmeğe yapılan zamlardan halk olarak hiç memnun değiliz diye konuşan Mehmet Marangoz,“ Asgari ücretle çalışan biri nasıl geçinecek, devletimiz biraz daha bizlere yardımcı olsa, enflasyon bu kadar yüksek olmazsa, biz istiyoruz ki bize devlet zam vermesin, biz evimizi geçindirelim, karnımız doysun yeter diyoruz. Halk olarak biz her sene zam görmekten yorulduk, biz bu zamları istemiyoruz,  devlet bizim için enflasyonu düşürsün piyasayı sabitlesin. Çevremde çok fazla insan ev kiralarını bile ödeyemiyor artık” dedi.

BU GİDİŞAT HİÇ İYİ DEĞİL

Şuan ekmeğe gelen zamdan her vatandaş gibi bende hiç memnun değilim şeklinde konuşan Eray Demir,“Sabahları her ekmek almaya geldiğimde kapının önünde bir dilenci oturuyor, ona çıkarıp 1 TL veriyorum ama bir ekmek  1 TL bile değil. Bir pideyle bir insan doymayabilir. Durumumuz çok iyi değil, ben konakta bekçilik yaparak bu ekmek parasını kazanıyorum daha nereye kadar böyle gider bilmiyorum ama bu gidişat hiç iyi değil. Herşeye zam geliyor. Diğerlerini daha sindiremeden birde üstüne ekmeğe gelen zam tuzu biberi oldu.” dedi.

YAPILAN ZAM BOŞA ÇIKTI

Esnaf olarak yapılan zamlardan memnun değilim çünkü hammaddeye çok zam geliyor diye konuşan Kamil Etkıl, “Bir hafta içerisinde unun torbasına 10 TL zam geldi, üstelik  bu zam eski zamlardan hariç. Oduna zam, una zam, dükkan aylığına zam, işçiye zam, herşeye zam ama bize gelen zam  25 kuruş. Bu sebeple yapılan zam boşa çıktı.  Oduna, mayaya, hammaddeye zam gelmezse biz de zam istemiyoruz. Fakat bu hammaddelere zam geldiği için biz iş yerimizi yürütemiyoruz, para kazanamıyoruz. Vatandaşta tepki gösteriyor, diyor ki ekmeğe zam geldi ama ekmeğe gelen zam sadece yüzde 20 bu zam ne işe yarıyor ki? Geçen sene 76 TL ile 80 TL’ye aldığımız unun torbasını bu yıl 180 TL’ye alıyoruz ayrıca sadece un değil maya da iki katı oldu. Hal böyleyken ekmeye zam gelmesi normal. Esnafların içinde en az kazananlar fırıncılar en rezil de fırıncılar, sabah 06.30’dan akşam 09.00’a kadar çalışıyorlar. işçisi de ustası da rezil, fakat buna rağmen bir şey kazanamıyoruz.” dedi. KAYNAK. GAZİANTEPGÜNEŞ                    

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler