26.1 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

ZİNCİR MARKETLER İSYAN ETTİ

Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) üyesi 70’ten fazla marka, üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında farkın açıldığına dikkat çekerek düşük talep nedeniyle birikmiş zamları etikete yansıtamadıklarını söyledi. Sektör temsilcileri normalleşme döneminde artması beklenen talep doğrultusunda fiyatlarda da artış yaşanacağını belirtti. Zincir Mağazaları Derneği’nin (ZMD) kurumsal kimliğinin yenilenmesi ve sektöre ilişkin değerlendirmelere yönelik dernek yönetim kurulu üyelerinin de katılımı ile düzenlenen online toplantıda konuşan ZMD Başkanı Serhan Tınastepe, “Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkı çok fazla açıldı. bu farkı şu an yansıtmıyoruz. Yansıtmamız önemli ölçüde kardan feragat etmemiz anlamına geliyor. Bu konuda perakende sektörü fedakâr davranıyor. Fedakârlık seviyesi bıçağın kemiğe dayandığı noktaya geldi. Birikmiş stres var. Bu stres önümüzdeki süreçte artan talebe bağlı olarak fiyatlara yansıyacak” diye konuştu.

2020 YÜZDE 18 KÜÇÜLME İLE KAPANDI

70’ten fazla üye ile 320 milyar TL’lik ciro ve 300 binden fazla istihdamı temsil eden ZMD üyeleri, geride bıraktığımız yılın önemli bir bölümünü kapalı geçirdi. Bu dönemde cirosunun yarısını kaybeden üyelerin olduğunu söyleyen Tınastepe, “Sektörümüz ürün grupları ertelenebilir ihtiyaçlardan oluşuyor. Tüketicinin bu dönemde zorda kalmadıkça ihtiyaçlarını ertelendiğin gördük. Turizmindeki düşüş turizme bağlı perakende de işleri azalttı. Mobilya ev geliştirme gibi alt kategoriler olumsuz etkilendi. Ciroların yarısını kaybeden üyelerimiz oldu. Gıda dışı organize perakende 2020’yi yüzde 18 gerileme ile kapattı. Bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 25 seviyesinde bir gerileme olacağını öngörüyoruz. Pandeminin ardından ertelenmiş taleplerin devreye gireceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“KAYIPLARIN TELAFİSİ HEMEN MÜMKÜN DEĞİL”

Dünya gazetesinden Yener Karadeniz’in haberine göre; Pazartesi itibari ile kademeli normalleşme dönemine geçildiğini hatırlatan Serhan Tınastepe, hayat normalleşmeye başlasa bile kayıpların telafisinin hemen mümkün olmayacağını söyledi. Tınaztepe, daralmanın yaşandığı bu dönemle baş edebilmek için Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılması, kira ödemelerinin kanunla düzenleme altına alınması gibi desteklerin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Hane halkının tüketimin vazgeçilmez bir parçası. Seyyanen yapılan destekler, şirketlerin ayakta kalabilmesi için önemli ama hane halkının desteklenmesi de çok kritik” değerlendirmesini yaptı. KAYNAK. DÜNYA GAZETESİ

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler