18.5 C
Ankara
Pazar, Mayıs 22, 2022
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

ZİNCİR MARKETLERE DİKKAT.

Denetim başladı: A101 ve BİM’e gidenler dikkat.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir süredir yüksek fiyatlar nedeniyle yaptığı açıklamalarda ‘fahiş fiyat uygulayanları’ suçluyordu. Erdoğan son olarak ABD’de yaptığı açıklamada, “Zincir marketlere yönelik gerekli operasyonların yapılacak. 5 tane zincir market bütün ürünü toparlıyor, piyasalar alt üst oluyor” demişti.

Aksaray’da zabıta ekipleri bugün, market ve alışveriş merkezinde ‘fahiş fiyat’ ile indirim ve fırsat ürünleri denetimi yaptı. Özellikle indirim ve fırsat ürünlerinin fotoğraflarını çekip, etiketle kasa fiyatlarının tutup tutmadığı incelendi.

Aksaray Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu hükmünce, market ve alışveriş merkezlerinde indirim ve fırsat ürünlerini ile kampanyalı gibi ürünlerde fahiş fiyat denetimi yaptı.

Özellikle indirim ve fırsat ürünlerinin fotoğraflarını çekip, etiketle kasa fiyatlarının tutup tutmadığı incelendi. Ekipler ayrıca yufka, tavuk gibi diğer ürünlerde de gramaj kontrolü gerçekleştirildi.

“5 LİTRE ALDIĞIM YAĞ 4,5 LİTRE ÇIKTI”

Marketten alışveriş çıkışı zabıtaları gören Sefa Şişman cebinden çıkardığı alışveriş fişiyle “Geçen hafta bir marketten 69,95 TL’ye 5 litre yağ aldım ve eve gelince yağ 4,5 litre çıktı. Fişe baktığım zaman ise yine 5 litre yazıyordu. Ama yağların hepsinin 4,5 litre olduğunu tespit ettim. Ben ticaret bakanlığını arayacaktım siz denk geldiniz. Bu konuda denetimlerin daha da artmasını istiyorum. Bazen kasalarda farklı fiyatlar çıkıyor. Bu konuda vatandaşlarımız da dikkatli olsun. Özellikle mantarlarda kasa ile gramaj farkı oluyor. Bunların denetlenmesini istiyoruz. Zabıta ekiplerinin ürünleri tek tek denetlemesinden de gayet memnun olduk” diye konuştu.

Alışverişe gelen Nursel Karataş ise,  “Son günlerde gıda fiyatları aşırı yükselmeye başladı ve ürünler aşırı zamlandı. Ben de etiketleri ve kasayı kontrol ederek fırsatçıları, zabıta ekiplerine bildirdim. Ekiplerin denetimi de biz tüketicileri sevindirdi” dedi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

16,840BeğenenlerBeğen
173TakipçilerTakip Et
187AbonelerAbone
- Advertisement -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Son Haberler